Ako vybrať pozemok pre rodinný dom

Hľadáte ten najkrajší pozemok pre váš rodinný dom? Potom ste sa už iste začali zamýšľať nad tým, aké kritériá by mal spĺňať. Pred konečným rozhodnutím na vás toho čaká ešte viac. Poradíme vám, na čo všetko myslieť, aby sa vám na vybranom pozemku dobre bývalo.

Ktorú lokalitu?

Prvým krokom pri výbere pozemku na bývanie je výber vhodnej lokality. Budete musieť urobiť nasledovné rozhodnutia:

  1. Mesto alebo vidiek? S touto otázkou súvisia vaše osobné preferencie aj finančné možnosti.
  2. Koľko času ste ochotní stráviť cestovaním do práce? Nezabudnite, že v čase dopravnej špičky bude cesta trvať o niečo viac.
  3. Akú občiansku vybavenosť požadujete v blízkosti bydliska (detské ihrisko, škola, škôlka, pošta, zdravotné stredisko...)?

Tvar, sklon, orientácia a vlastnícke práva k pozemku

Výber pozemku pokračuje porovnaním jednotlivých dostupných ponúk. Okrem ceny by vás malo zaujímať niekoľko dôležitých informácií:

Tvar a veľkosť pozemku

Od tvaru a rozmerov pozemku sa bude odvíjať to, aký projekt domu si budete môcť vybrať. Samostatne stojaci rodinný dom by mal stáť na pozemku s rozlohou 500 – 800 m2. Ak by ste chceli stavať dvojdom, budete potrebovať 1 000 m2. Nezabudnite na minimálne odstupové vzdialenosti od komunikácií, okolitej zástavby či vysokej zelene. Aby ste mali pri výbere projektu čo najvyššiu možnosť voľby, pozemok by mal mať pravidelný, nie veľmi členitý tvar.

Orientácia pozemku

Orientácia pozemku má vplyv na vaše budúce výdavky na energie a tiež presvetlenie domu. Ideálna orientácia, ktorá zaistí využívanie slnečných lúčov v čo najvyššej miere, je sever – juh, pričom prístupová cesta je na sever od pozemku. Terasa domu bude potom smerovať na juh, kde sa bude nachádzať aj záhrada. V praxi to, samozrejme, nie je vždy možné, hľadajte preto orientáciu, ktorá sa ideálnu priblíži čo najviac.

Sklon pozemku

Sklon pozemku ovplyvňuje najmä budúce výdavky na založenie stavby. Na svahovitom pozemku budú vyššie ako na rovinatom. Na rovinatý pozemok si navyše môžete vybrať z ponuky katalógových domov. Takýto projekt je lacnejší ako projekt na mieru.

Vlastnícke práva k pozemku

Vyžiadajte si k nahliadnutiu aj list vlastníctva pozemku. Na liste vlastníctva sú uvedené ďalšie dôležité informácie:

  • Záložné práva alebo iné vecné bremená uvalené na pozemok a s nimi spojené obmedzenia.
  • Plomba na pozemku — znamená to, že s pozemkom momentálne nie je možné nakladať. To bude možné až po vyriešení konkrétneho podania.
  • Vlastníci pozemku — ak nie je vlastníkom iba jedna osoba, budete musieť o kúpe jednať so všetkými.

Prístupová cesta

Prístupová cesta je vo väčšine prípadov v spoluvlastníctve majiteľov súvisiacich pozemkov. V iných prípadoch sa môže jednať o obecnú komunikáciu.

Dostupnosť inžinierskych sietí

Skontrolujte aj to, či je pozemok napojený na inžinierske siete. Ak tomu tak nie je, skontrolujte ich dostupnosť. V rozpočte predpokladaných výdavkov potom nezabudnite na sumu potrebnú na ich zavedenie.

Možnosti zástavby

Výber ovplyvnia aj informácie, ktoré nájdete v územnoplánovacej informácii na príslušnom stavebnom úrade. Z územného plánu sa dozviete, aký typ zástavby je na pozemku povolený, koľko podlaží je možné stavať, mieru zastavanosti pozemku, minimálne vzdialenosti od okolitých stavieb a iné informácie.

Zloženie pôdy, záplavové oblasti a iné

Pred konečným rozhodnutím sa informujte aj o zložení pôdy na pozemku, či sa daná lokalita nachádza v záplavovej oblasti, vysoká hladina spodnej vody a podobne. To všetko môže mať vplyv na konečnú cenu stavby. Napríklad, ak si postavíte dom na nepriepustnej pôde, vopred počítajte s nákladmi na odvedenie vody z pozemku.

admin